Ve zkratce
„KARATE KEMPO“ je progresivní bojový systém vycházející z tělesných a duševních vlastností každého jedince. Duchovním otcem školy je pan Boleslav Houdek. V jedné ze svých statí o „KARATE KEMPO“ napsal:
Historie systému sahá do dávné minulosti. „KEMPO“ se zde praktikovalo pod mnoha různými názvy, jako například v Indii „KALARIPAYATTU“, v Číně „PANGAI-NOON“, v Řecku „PANCRATION“. V současnosti se styl cvičí s prvky „JOGY“ (Indie), „PAKUA“ (Čína) a „SANCHIN“ (Okinawa).
Charakteristické prvky
Principielně se dá říct, že systém se řídí několika základními pravidly:
- JEDNODUCHOST: Techniky musí být co nejjednodušší. Lidské tělo se v krizové situaci bude chovat podle zásady „méně je více“. Ve stresu není čas na složité provádění sice na oko dobře vypadajících technik, ale v rámci sebeobrany nesmyslných technik.
- KOMPLEXNOST: „KEMPO“ to není jen fyzické cvičení, je to ucelený systém, který se zabývá nejenom fyzickými aspekty boje (sebeobrany), ale také psychickou stránkou věci. Systém se snaží řešit nejenom konfliktní fázi (fyzický střet), ale také před-konfliktní (strategie, zvládání stresu, psychologie, …) a post-konfliktní fázi boje (první pomoc, právní aspekty, …).
- UNIVERZÁLNOST: Jak bylo napsáno dříve, „KEMPO“ je ucelený sebeobranný systém, tento sebeobranný systém musí reagovat na různé sebeobranné situace. Zjednodušeně řečeno „jednotlivé kombinace se používají proti většímu repertoáru útočných technik“.
- RESPEKT K JEDINEČNOSTI: Každý člověk je jedinečný, stejně tak techniky, které bude používat, se budou lišit podle jeho duševních a tělesných propozic „KEMPO se snaží přizpůsobit jednotlivým cvičencům, ne přizpůsobit cvičence systému“.
- RYCHLOST VÝUKY: Systém nenabízí, že z člověka vychová během několika lekcí Supermana, na druhou stranu nikdo nechce čekat na smysluplný výsledek příliš dlouho. „MOTIVOVANÝ“ cvičenec si ve velmi krátké době osvojí takové návyky, které mu pomohou efektivně řešit případný konflikt.
- TOLERANCE: Stejně jako je každý člověk jiný, tak i pohled na boj/sebeobranu může být rozdílný. Respektujeme všechny školy/systémy bojových umění, které se stejným způsobem chovají k nám „PRAKTIKOVÁNÍ BOJOVÝCH UMĚNÍ MÁ LIDI SBLIŽOVAT NE JE ROZDĚLOVAT“.
- OTEVŘENOST: „KEMPO“ se dá přirovnat k živému organizmu, který se vyvíjí. Systém je otevřený všem novým poznatkům, technikám, které mohou daný systém obohatit.
- ZDRAVÍ: „KEMPO“ se nezaměřuje výhradně jen na cvičení, které je určeno k fyzickému boji, ale snaží se také pomoc při prevenci tzv. civilizačních chorob (nemoci páteře, stres, …).
Programy cvičené v „KARATE KEMPO Svitavy“
Škola má ve svém názvu „KARATE“, to ale neznamená, že „KARATE“ je jedinou činností, která se zde praktikuje. V „KARATE KEMPO Svitavy“ se dnes cvičí tři programy. Tyto programy jsou:
- (KEMPO) - KARATE: Základní program, který se ve škole, s několika úpravami, cvičí od jejího založení. Program vychází z technik stylů, které jsou založeny na stylu „JEŘÁBA“ („WINCHUN“, „PANGAI-NOON“, …). Program je ideově rozdělen do dvou na sebe navazujících částí („SEBEOBRANA“ a „KARATE“). V první se cvičenec nejprve seznamuje s jednoduchými sebeobrannými technikami vycházejících z přirozených lidských reakcí. Důraz je zde kladen na „JEDNODUCHOST PROVEDENÍ“, „ÚČELNOST“ a „UNIVERZÁLNOST TECHNIK“. Tato část programu dává cvičenci do rukou prostředek „JAK RYCHLE A EFEKTIVNĚ ŘEŠIT KONFLIKT“. Co se týká času, který je nutno první fázi věnovat, tak pro průměrně motivovaného člověka (trénuje 2x týdně) je to zhruba jeden rok. Po zvládnutí této fáze se plynule přechází k druhé části – části „KARATE“. Zde jsou základní techniky „SEBEOBRANY“ obohaceny technikami „KARATE“. Na řadu přichází cvičení kat („TENSHO“, „SANCHIN“, …) a jejich rozpracování do smysluplných aplikací. Nezanedbatelný časový úsek je věnován problémům jako je „STRES“, „ZVLÁDÁNÍ STRACHU“, „PRVNÍ POMOC“, …. Celý článek o programu si můžete přečíst zde…
- (KEMPO) - SEBEOBRANA: Program byl zařazen do repertoáru školy v roce 2012. Základ tohoto programu tvoří techniky „KARATE KEMPO“ doplněné o techniky „JI-JITSU“ a „MCS“. Cílem programu je naučit cvičence systém „ÚČINNÝCH“, ale „SNADNO APLIKOVATELNÝCH“ obraných technik, vycházejících z přirozených reakcí člověka.Během výcviku je cvičenec seznámen s více způsoby obrany na jeden typ útoku a má možnost zvolit si takovou obranou techniku, která nejlépe odpovídá jeho fyzickým a psychickým schopnostem. Program tvoří 4 částí- obrana proti napadení jedním neozbrojeným útočníkem, obrana proti ozbrojenému útočníkovy, obrana proti více útočníkům a využití běžných předmětu jako zbraní v sebeobraně. Součástí programu je základní psychologická příprava předcházení překvapivému útoku a vyhodnocení rizika napadení. V rámci programu se cvičenci seznamují s právní problematiku sebeobrany a se základy první pomoci. Celý článek o programu si můžete přečíst zde…
- (KEMPO) - ZBRANĚ: S využitím zbraní se ve škole začalo koketovat někdy kolem roku 2006. Prvotním impulsem pro zařazení zbraní do výuky byla frustrace při cvičení sebeobranných technik proti útočníkovi s nožem. Při cvičení jsme zjistili, že standardní obrané techniky používané proti útočníkovi ozbrojenému nožem prostě nefungují. Držíce se zásady „POZNEJ SVÉHO NEPŘÍTELE“ jsme se do této problematiky ponořili hlouběji a začali jsme studovat TECHNIKY BOJE S NOŽEM, kdy jsme vycházeli z „FILIPÍNSKÝCH BOJOVÝCH UMĚNÍ“, „MUSADA“ a „EVROPSKÉHO ŠERMU“. Během následujících let jsme do repertoáru zbraní ještě přidali KRÁTKOU TYČ (cca 65cm) a VYCHÁZKOVOU HŮL (cca 95cm). Výhoda obou posledně zmiňovaných zbraní je v tom, že techniky používané k manipulaci s nimi se dají aplikovat na nástroje běžné denní potřeby (smotané noviny, plastová lahev, …). Celý článek o programu si můžete přečíst zde…
Vytvořeno: 20.08.2013 |
Autor: Kloss Filip, Slezák Petr